W Szczytnie urodził się Krzysztof Klenczon. Był gitarzystą i wokalistą zespołu Czerwone Gitary, bardzo słynnego w latach 60. XX w. Został pochowany w Szczytnie w 1981 roku. Na cześć jego pamięci postawiono mu pomnik znajdujący się przed Miejskim Domem Kultury.

Nad Jeziorem Domowym Małym znajduje się również park imienia Krzysztofa Klenczona. Natomiast latem można się wybrać na festiwal muzyki z lat 60. i 70.

Południk warszawski
W Szczytne warto też obejrzeć granitowy głaz z napisem 21°E oraz szynę kolejową. Przebiegają one przez południk 21 długości geograficznej wschodniej. Jest to tak zwany południk warszawski, ponieważ przebiega on również przez Plac Teatralny w Warszawie.

Nie można wyjechać ze Szczytna, nie oglądając Muzeum Mazurskiego. Jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wcześniej, od 1925 roku, mieściło się tu niemieckie Heimatmuseum, a obecne Muzeum Mazurskie działa od 1945 roku. Znajdują się tu zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz przyrodnicze. Istnieje kilka wystaw stałych, np. "Kultura ludowa Mazurów. Uprawa roli i hodowla. Rybołówstwo. Ciesielstwo. Gospodarstwo domowe. Tkactwo. Ceramika" czy "Meble i tkaniny mazurskie".

Od 9 lutego 2017 roku będzie otwarta wystawa czasowa pod nazwą: ,,Fizjonomia milczenia. Krajobraz w sztuce tajwańskiego artysty Liao Ci Fu”. Ekspozycja powstanie na podstawie zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

(Fot. By Czach - Praca własna, GFDL)